به فروشگاه فایل پکیجستان خوش آمدید

درمان دیسک کمر | فتق دیسک

درمان دیسک کمر

گزینه های درمانی برای فتق دیسک کمر

 

هدف اولیه درمان برای هر بیماری کمک به تسکین درد و سایر علائم ناشی از آن است. برای دستیابی به این هدف، برنامه درمانی هر بیمار باید بر اساس منبع درد، شدت درد و علائم خاصی که بیمار از خود نشان می دهد، مختص آن فرد باشد.

 

به طور کلی، معمولاً به بیماران توصیه می شود قبل از در نظر گرفتن جراحی ستون فقرات برای فتق دیسک، یک دوره مراقبت محافظه کارانه (غیر جراحی) را شروع کنند. در حالی که این دستورالعمل به طور کلی درست است، برای برخی از بیماران مداخله جراحی زودهنگام مفید است. به عنوان مثال، هنگامی که یک بیمار به دلیل گیرکردن ریشه عصبی ناشی از فتق دیسک دچار ضعف عمده پیشرونده در بازوها یا پاها می شود، انجام عمل جراحی زودتر می تواند هر گونه پیشرفت عصبی را متوقف کند و یک محیط درمانی بهینه برای بهبود عصب ایجاد کند. در چنین مواردی، بدون مداخله جراحی، از دست دادن عصب ممکن است رخ دهد و آسیب دائمی باشد.

همچنین چند بیماری نسبتاً نادر وجود دارد که نیاز به مداخله جراحی فوری دارد. به عنوان مثال، سندرم دم اسب، که معمولاً با ضعف پیشرونده در پاها و/یا اختلال عملکرد ناگهانی روده یا مثانه مشخص می شود، نیاز به مراقبت های پزشکی و جراحی فوری دارد.

 

درمان های محافظه کارانه و جراحی

برای درمان فتق دیسک کمر و گردن، درمان های محافظه کارانه (غیرجراحی) معمولاً می تواند حدود چهار تا شش هفته برای کمک به کاهش درد و ناراحتی اعمال شود. اغلب برای یافتن ترکیب مناسبی از درمان ها، یک فرآیند آزمون و خطا ضروری است. بیماران ممکن است یک درمان را در یک زمان امتحان کنند یا ممکن است استفاده از ترکیبی از گزینه های درمانی به طور همزمان مفید باشد. به عنوان مثال، درمان های متمرکز بر کاهش درد (مانند داروها) ممکن است به بیماران کمک کند تا درمان های دیگر (مانند دستکاری یا فیزیوتراپی) را بهتر تحمل کنند. علاوه بر کمک به بهبودی، فیزیوتراپی اغلب برای آموزش مکانیک‌های خوب بدن (مانند تکنیک بلند کردن مناسب اشیا و وسایل سنگین) به بیماران استفاده می‌شود که به جلوگیری از ساییدگی و پارگی بیش از حد دیسک‌ها کمک می‌کند.

فتق دیسک کمر و راه های درمان دیسک کمر

 

استفاده از کمربندهای فراصوت گرمایشی

 

به عنوان یک روش درمانی غیرتهاجمی، استفاده از کمربندهای طبی فراصوت گرمایش موضعی در سال های اخیر مورد توجه جامعه پزشکی قرار گرفته است این کمربندها که با نام تجاری تیلاکس پرو در داروخانه ها و فروشندگان لوازم پزشکی یافت میشود با ایجاد موج فراصوت برا گرمایش عمقی و نیز مدار گرمای ثانویه که گرمایش سطحی ایجاد می کند در نهایت با افزایش دمای بافت آسیب دیده جریان خون را در بافت افزایش داده و با ایجاد محیطی مناسب باعث ترمیم سلولی بافت آسیب دیده می شود گزارشات بالینی بیماران بهره مند از این روش درمانی نشان می دهد که کمربند های تیلاکس پرو بهبود ۶۵ الی ۹۰ درصدی فتق دیسک کمر را در ۸۷ درصد بیماران به دنبال داشته است.

اگر درمان های محافظه کارانه در کاهش درد و ناراحتی موفقیت آمیز باشد، بیمار ممکن است آن را ادامه دهد. برای آن دسته از بیمارانی که درد شدید و از دست دادن عملکرد بالایی را تجربه می کنند و با درمان های محافظه کارانه تسکین نمی یابند، جراحی ممکن است به عنوان یک گزینه در نظر گرفته شود.

 

گزینه های مختلف درمان محافظه کارانه و جراحی برای فتق دیسک کمر و فتق دیسک گردن در زیر توضیح داده شده است.

 

توسط
تومان